Mediakonverterare, 1000Base-T Gigabit koppar till 1000Base-SX Gigabit fiber multi-mode (550m max),SC

DMC-700SC

  • Product Status: Live
DMC-700SC konverterar 1000Base-T Gigabit koppar signaler till 1000Base-SX Gigabit multi-mode fiber signaler. Maximalt avstånd på fiberkabeln är 550 meter. Enheten är utrustad med en RJ-45 TP-port och en fiber port (SC kontakt).

MTBF: 149.436 h

Utseendet på produkten kan eventuellt avvika i jämförelse med bilden på den här sidan.

Technical Specifications

  • Antal Portar TP - 1
  • Hastighet TP - 1000 Mbps
  • Antal Portar Fiber - 1
  • Hastighet Fiber 1000Base-SX
  • Gränssnitt för Fiber - SC
  • Fiber Mode Multi Mode 550m
  • Uplink,MDI/MDIX funktion - Ja
  • Rackmonteringsbar (19") - Ja
Version Date Type File Size
Datasheet (English) - PDF 0.15mb Download
Datasheet DMC Range (English) - PDF 2.11mb Download
Version Description Date Type File Size
Manual v1 (English) Manual v1 (English) 2008-08-08 PDF 0.36mb Download
Version Description Date Type File Size
QIG NA - 2017-07-13 - - Download
Quick Installation Guide (English) 2008-08-08 PDF 0.48mb Download
Version Description Date
DEU_CE_Docs_RevA Certificate of Declaration documents: A2, B4, B5, B7, B8 - Download