xStack 24-portars Layer 2 switch

DES-3528

  • Product Status: Phased Out

The xStack DES-3552 by D-Link is a high-performance, managed, stackable 28-port Layer 2 Fast Ethernet switch including 2 Gigabit Ethernet and 2 Combo 1000BASET-T/SFP ports that provides an ideal solution for workgroups and edge deployments of a network. The D-Link Single IP Management (SIM) allows administrators to cluster up a virtual stack of up to 32 dispersed switches with fewer distance limitations through a single IP address.


Download the datasheet.

List Retailers
DES-3528 xStack-switchen har en perfekt access layer-lösning för företagsnätverk och tjänstleverantörers nätverk. Med ett antal olika funktioner och sammankopplingsmöjligheter är switchen ett attraktivt alternativ till dyrare chassibaserade switchar.


Viktiga funktioner
  • Centraliserade ACL-listor
  • Selektiv Q-in-Q
  • Fläktfri drift
  • D-Link Safeguard Engine™
  • Proaktiv närverkssäkerhet med ZoneDefense-mekanism
  • Fysisk sammankoppling av upp till 8 switchar*
  • Q-in-Q/Selektiv Q-in-Q
  • Heltäckande Multicast-support
  • MAC-baserad/Webbaserad åtkomstkontroll (MAC/WAC)
  • *funktion tillgänglig på begäran

 
DES-3528 ingår i D-Links xStack-familj med access Layer2 Ethernet-switchar med en kombination av hög prestanda, gedigen säkerhet, Quality of Service (QoS), flexibla hanteringsfunktioner, tillval för redundant strömförsörjning och skalbar flexibilitet. Alla dessa funktioner gör denna switch till en perfekt access layer-lösning för företagsnätverk och tjänstleverantörers nätverk.


Tillval för flexibel sammankoppling
Med hjälp av de två 10/100/1000BASE-T-portarna på panelens baksida kan flera DES-3528-switchar kopplas ihop1. Upp till åtta switchar kan kopplas ihop på det här sättet med 2 Gbps dubbelriktad stackningsbandbredd.
Med D-Links SIM-support (Single IP Management) kan upp till 32 enheter – oavsett modell - enkelt läggas till virtuellt förutom de fysiska enheterna. Flera switchar kan konfigureras, övervakas och underhållas från valfri stationär dator som har en webbläsare, via en unik IP-adress. De sammankopplade enheterna hanteras som ett enda objekt eftersom alla enheterna identifieras av en gemensam, unik IP-adress. Det mesta underhålls- och administrationsarbetet sker via ett enkelt men kraftfullt webbgränssnitt.


1funktionalitet finns att få på begäran


Hög säkerhet
Alla nödvändiga säkerhetsfunktioner medföljer för säker anslutning och åtkomstkontroll. Bl.a. 802.1X Guest VLAN, MAC-baserad åtkomstkontroll (MAC) och webbaserad åtkomstkontroll (WAC). 802.1X Guest VLAN är en omfattande säkerhetslösning för användarautentisering/behörighet och WAC säkerställer granulär åtkomstkontroll till nätverket genom smidig autentisering.
Dessutom har switchen IP-MAC-portbindning för att administratörer ska kunna binda källans IP-adress till associerad MAC och källport. Funktionen DHCP Snooping blockerar illegala IP-adresser i nätverket för att öka säkerheten och kunna kontrollera nätverket.


Ökad tillgänglighet i nätverket
När switchen används tillsammans med en D-Link NetDefend-brandvägg kan den automatiskt sätta värdar som uppträder misstänkt i karantän. D-Link ZoneDefense™ ger ett aktivt nätverksskydd genom att förhindra att virus sprider sig i nätverket och genom att förhindra skadliga nätverksattacker.
D-Link Safeguard Engine™ - en unik funktion - gör dessutom att administratören kan ange värden som begränsar inverkan från paketöversvämningar på switchens processor om en virus- eller maskattack bryter ut. Detta ökar switchens pålitlighet och tillgänglighet.

Med den senaste versionen av Spanning Tree Protocol, redundant strömförsörjning samt Loopback Detection (D-Links avancerade teknik för att förhindra loopar utan ett STP-protokoll) ger DES-3528 överlägsen tillgänglighet för företag och stora nätverk.


Utvecklad för Carrier Ethernet-installationer
Switchen implementerar ett antal stabila QoS/CoS-funktioner i flera lager (L2, L3, L4) för att säkerställa att viktiga nätverkstjänster som VoIP, ERP, Intranet och videokonferenser prioriteras. Bandbreddskontroll ger administratörer möjlighet att ange trafikgränser för varje port för att garantera hög servicenivå för slutanvändare. Funktioner som selektiv Q-in-Q hjälper företagsanvändare och tjänstleverantörer att definiera servicenivåspecifikationer genom att märka trafik efter användare, tjänster eller prioritetsnivåer.
DES-3528 är MEF-certifierad (Metro Ethernet Forum) för att överensstämma med specifikationer för MEF 9 och MEF 14 som säkerställer utrustningens prestanda i enlighet med definierade servicenivåspecifikationer och internationella standarder.


Användar- och miljövänlig

Med DES-3528 följer konfigurationsguider och ett användarvänligt webbgränssnitt för administratörer. Tack vare nästa generations chipset, har DES-3528 en optimalt effektiv energiförbrukning för att sänka energikostnaden. Dessutom ger den fläktlösa designen tyst drift vilket passar utmärkt för installation i öppna miljöer.
 

Utseendet på produkten kan eventuellt avvika i jämförelse med bilden på den här sidan.

Related Products

D-View 7 Network Management System
DV-700
Find out more
Single-mode Fiber 100Base-FX SFP Transceiver (15 km)
DEM-210
Find out more
Multi-mode Fiber 100Base-FX SFP-transceiver (2 km)
DEM-211
Find out more
1-Port mini GBIC module for 1000BaseLX (LC duplex)
DEM-310GT
Find out more
1-port multi-mode 1000Base-SX Mini GBIC Gigabit Ethernet modul (550 m)
DEM-311GT
Find out more

Technical Specifications

Interface
  • 24 10/100Base-TX Ethernet ports
  • 2 Combo 10/100/1000Base-T/SFP Gigabit Uplinks
  • 2 dual usage Gigabit copper ports
  • Fanless operation
  • Console port (RS-232)


Performance/Resilience

  • Switch fabric: 12.8 Gbps
  • Redundant Power Supply option


Stack Integration

  • Physical stacking of up to 8 units per stack1
  • Virtual stack of up to 32 units
  • Embedded D-Link Single IP Management (SIM)


Security
  • Layer 2/3/4 multi-layer Access Control
  • External RADIUS/TACACS+ authentication support
  • Guest VLAN
  • SSH/SSL support
  • IP-MAC-port binding
  • Web-based Access Control (WAC)
  • MAC-based Access Control (MAC)
  • D-Link Safeguard Engine™
  • Microsoft® NAP support


VLAN
  • 4K VLANs
  • Selective Q-in-Q and VLAN Translation
  • MAC-based VLAN
  • 802.1v protocol-based VLAN


Quality of Service (QoS)
  • 802.1p Priority Queues/Multi-Layer CoS
  • Per Port / Flow bandwidth control (granularity down to 64 kbps)
  • IP Multicast: IGMP v1/v2,/v3, MLD v1/v2, IGMP/MLD Snooping


Traffic Management

  • Static routing1
  • Traffic segmentation
  • Port mirroring
  • Broadcast storm control
  • 802.3ad Link Aggregation (up to 8 Groups per device / 8 Ports Per Group)
  • Bandwidth Control Down to 64 kbps
  • RMON support


Configuration/Management
  • Web-based GUI
  • Command Line Interface (CLI)
  • SNMP v.1, v.2c, v.3
  • D-View SNMP network management module provided
  • D-Link Single IP Management (SIM) v1.6
  • Telnet client/server


1available on request
This product was phased out on: 2016-09-07
Version Date Type File Size
Datasheet - PDF 1.05mb Download
Version Description Date Type File Size
Manual Manual - PDF 2.56mb Download
Version Description Date
Firmware 2.60.017 Firmware 2011-03-18 Download
Version Description Date
Software (D-View) 2.60.17 Software (D-View) 2010-09-03 Download
Version Description Date
Declaration of conformity for revision A5 Declaration of conformity for revision A5 2012-09-10 Download
Declaration of conformity for revision A2 Declaration of conformity for revision A2 2009-05-08 Download