48-portars stackningsbar xStack switch

DES-3550

  • Product Status: Phased Out
  • Övervakningsbar Layer 2 switch med 48 st 10/100Mbps portar
  • Två kombiportar för Gigabit koppar/Mini GBIC anslutning
  • Virtuellt stackningsbar upp till 32 enheter med Single IP management

DES-3550 är en stackbar switch för stora arbetsgrupper med 48 st 10/100Mbps Fast Ethernet portar och två kombinerade portar Gigabit koppar/Mini GBIC för anslutning till server eller vidarekoppling till annan switch.


DES-3550 kan stackas med annan DES-3550 eller DES-3526 i upp till 32 enheter virtuellt via Single IP Management vilket innebär att man kan bygga distribuerade stackar för flexibel och effektiv administration. Single IP Management bygger på att man administrerar hela stacken som en logisk enhet via ett enda IP nummer. Detta gör att man bland annat kan uppgradera mjukvara för samtliga switchar i stacken samtidigt och på så sätt slippa tidsödande administration.


Switchen har dessutom avancerade funktioner som  Port Trunking (link aggregation), VLAN 802.1Q, Rapid Spanning Tree, Quality of Service samt multi-layer ACL för L2, L3 och L4. Detta gör att man kan skapa ett effektivt och välfungerande nätverk utan flaskhalsar och som dessutom säkerställer att bandbreddskrävande och kritisk information som VoIP, ERP och Video kan prioriteras på en hög nivå.


Moduler till DES-3550:
  • DEM-310GT, 1-port singel-mode 1000Base-LX Mini GBIC Gigabit Ethernet modul (10 km)
  • DEM-311GT, 1-port multi-mode 1000Base-SX Mini GBIC Gigabit Ethernet modul (550 m)

Redundant strömförsörjning:
  • DPS-200, 60W Redundant Power Supply, fristående eller monterat i DPS-900 chassi
  • DPS-900, 8-slot Redundant Power Supply Chassi, passivt, avsett för 19" rack montage


Utseendet på produkten kan eventuellt avvika i jämförelse med bilden på den här sidan.

Technical Specifications

Funktioner och egenskaper
  • Övervakningsbar Layer 2 switch med 48 st 10/100Mbps portar
  • Två kombiportar för Gigabit koppar/Mini GBIC anslutning
  • Virtuellt stackningsbar upp till 32 enheter med Single IP management
  • Auto MDI/MDX på samtliga TP portar
  • 13,6Gbps bakplanskapacitet
  • Trafikprioritering (IEEE 802.1p)
  • Multi-layer ACL för L2, L3 samt L4
  • Quality of Service
  • VLAN-tagging (IEEE 802.1Q)
  • Spanning Tree (IEEE 802.1d)
  • Rapid spanning Tree (IEEE 802.1w)
  • Port trunking och IGMP snooping
  • 802.1x RADIUS
  • Tacacs och Tacacs+
  • SNMP/RMON och Telnet stöd för administration och övervakning
  • CLI och webb baserad konfiguration
  • IP filtrering för övervakningsgränssnittet
  • Redundant power supply som tillval
  • MTBF: 49.414 h
  • BTU/Hr: 157
Version Date Type File Size
Fiches techniques - PDF 0.13mb Download
Datasheet (01/14/10) - PDF 0.66mb Download
Version Description Date Type File Size
Manual Manual - PDF 14.91mb Download
CLI Manual CLI Manual - PDF 1.38mb Download
Command Line Interface Reference Manual Command Line Interface Reference Manual - PDF 1.41mb Download
User Manual User Manual - PDF 9.55mb Download
Version Description Date Type File Size
Quick Installation Guide - PDF 0.89mb Download
Version Description Date
Firmware 5.01 b52 Firmware 2010-12-27 Download
Firmware 5.01 b65 Firmware 2009-11-24 Download
Version Description Date
DEU_CE_Declaration_A5_RevA Declaration of conformity 2009-04-30 Download
DEU_CE_Declaration_A4_RevA

Declaration of conformity

2007-03-20 Download
DEU_CE_Declaration_A1_RevA Declaration of conformity 2004-05-17 Download