24-portars stackningsbar xStack switch

DES-3526

  • Product Status: Phased Out
  • Övervakningsbar Layer 2 switch med 24 st 10/100Mbps portar
  • Två kombiportar för Gigabit koppar/Mini GBIC anslutning
  • Virtuellt stackningsbar upp till 32 enheter med Single IP management
  • Auto MDI/MDX på samtliga TP portar
  • Trafikprioritering (IEEE 802.1p)

DES-3526 är en stackbar switch för arbetsgrupper med 24 st 10/100Mbps Fast Ethernet portar och två kombinerade portar Gigabit koppar/Mini GBIC för anslutning till server eller vidarekoppling till annan switch. DES-3526 kan stackas med annan DES-3526 eller DES-3550 i upp till 32 enheter virtuellt via Single IP Management vilket innebär att man kan bygga distribuerade stackar för flexibel och effektiv administration. Single IP Management bygger på att man administrerar hela stacken som en logisk enhet via ett enda IP nummer. Detta gör att man bland annat kan uppgradera mjukvara för samtliga switchar i stacken samtidigt och på så sätt slippa tidsödande administration.

Switchen har dessutom avancerade funktioner som Port Trunking (link aggregation), VLAN 802.1Q, Rapid Spanning Tree, Quality of Service samt multi-layer ACL för L2, L3 och L4. Detta gör att man kan skapa ett effektivt och välfungerande nätverk utan flaskhalsar och som dessutom säkerställer att bandbreddskrävande och kritisk information som VoIP, ERP och Video kan prioriteras på en hög nivå.


Utseendet på produkten kan eventuellt avvika i jämförelse med bilden på den här sidan.

Related Products

1-Port mini GBIC module for 1000BaseLX (LC duplex)
DEM-310GT
Find out more
1-port multi-mode 1000Base-SX Mini GBIC Gigabit Ethernet modul (550 m)
DEM-311GT
Find out more
60W redundant Power Supply, fristående eller monterat i DPS-900-chassi
DPS-200
Find out more

Technical Specifications

Funktioner och egenskaper
  • Övervakningsbar Layer 2 switch med 24 st 10/100Mbps portar
  • Två kombiportar för Gigabit koppar/Mini GBIC anslutning
  • Virtuellt stackningsbar upp till 32 enheter med Single IP management
  • Auto MDI/MDX på samtliga TP portar
  • 8,8Gbps bakplanskapacitet
  • Trafikprioritering (IEEE 802.1p)
  • Multi-layer ACL för L2, L3 samt L4
  • Quality of Service
  • VLAN-tagging (IEEE 802.1Q)
  • Spanning Tree (IEEE 802.1d)
  • Rapid spanning Tree (IEEE 802.1w)
  • Port trunking och IGMP snooping
  • 802.1x RADIUS
  • Tacacs och Tacacs+
  • SNMP/RMON och Telnet stöd för administration och övervakning
  • CLI och webb baserad konfiguration
  • IP filtrering för övervakningsgränssnittet
  • Redundant power supply som tillval
  • MTBF: 53.818 h
  • BTU/Hr: 73.8
Version Date Type File Size
Datasheet (English) - PDF 0.66mb Download
Version Description Date Type File Size
CLI Reference Manual v5.1 CLI Reference Manual v5.1 - PDF 1.38mb Download
CLI Reference Manual for v5 CLI Reference Manual for v5 firmware - PDF 0.95mb Download
Manual for v5 firmware Manual for v5 firmware - PDF 12.56mb Download
Version Description Date Type File Size
Quick Installation Guide - PDF 0.18mb Download
Version Description Date
Firmware 5.01B65 Firmware 2009-11-24 Download
Version Description Date
MIB 5.01.B52 MIB 2011-02-10 Download
D-View 5.01B52 D-View 2008-11-20 Download
Version Description Date
DEU_CE_Declaration_RevA1 CE Declaration 2004-06-04 Download