48-portars Layer 3 switch med två kombiportar för Gigabit koppar eller Mini GBIC

DES-3350SR

  • Product Status: Phased Out
  • Övervakningsbar Layer 3 switch med 48 st 10/100Mbps portar
  • Två kombiportar för Gigabit koppar/Mini GBIC anslutning
  • Auto MDI/MDX på samtliga 10/100Mbps portar
  • Trafikprioritering (IEEE 802.1p)

DES-3350SR är en Layer 3 switch för stora arbetsgrupper med 48 st 10/100Mbps Fast Ethernet-portar och två kombinerade portar Gigabit koppar/Mini GBIC för anslutning till server eller vidarekoppling till annan switch.

DES-3350SR har avancerade funktioner som port trunking (link aggregation), VLAN 802.1Q och prioriteringsköer, vilket gör att du effektivt kan skapa ett välfungerande nätverk utan flaskhalsar.

DES-3350SR tillhandahåller även intelligent trafikbehandling, den låter dig specificera Priority Queues 802.1p för strömmande media, VoIP (Voice over IP) och andra högprioriterade trafikklasser. DES-3350SR är också utrustad med Quality of Service med IP TOS/DSCP för Nivå 3 samt TCP/UDP för Nivå 4.

Som Layer 3 router stödjer switchen standard IP-routning för universell kompatibilitet, som RIP-1, RIP-2 och OSPF. Detta gör att det är mycket enkelt att kombinera flera olika subnät i samma switch. Med Layer 2 och 3 stöd för varje port kommer du att kunna skräddarsy egna filter baserade på MAC eller IP adresser hos användardatorerna, du får till exempel möjlighet att filtrera bort onödig trafik och skapa statiska routing tabeller till specifika destinationer.

DES-3350SR har dessutom Auto MDI/MDX på samtliga TP-portar vilket möjliggör anslutning av både rak och korsad kabel.

Moduler till DES-3350SR:
  • DEM-310GT, 1-port singel-mode 1000Base-LX Mini GBIC Gigabit Ethernet modul (10 km)
  • DEM-311GT, 1-port multi-mode 1000Base-SX Mini GBIC Gigabit Ethernet modul (550 m)

Övrigt:
  • DPS-200, redundant power supply
  • DPS-900, passivt chassi för upp till 8st DPS-200 moduler

 
Utseendet på produkten kan eventuellt avvika i jämförelse med bilden på den här sidan.

Technical Specifications

Funktioner och egenskaper
  • Övervakningsbar Layer 3 switch med 48 st 10/100Mbps-portar
  • Två kombiportar för Gigabit koppar/Mini GBIC anslutning
  • Auto MDI/MDX på samtliga 10/100Mbps portar
  • 802.1x RADIUS
  • Trafikprioritering (IEEE 802.1p)
  • Trafik segmentering
  • Quality of Service (QoS)
  • VLAN-tagging (IEEE 802.1Q)
  • IP routing
  • Spanning tree (IEEE 802.1d)
  • Rapid Spanning tree (IEEE 802.1w)
  • Port trunking, IGMP snooping och IGMP v2
  • Broadcast storm control
  • Multicast funktioner
  • SYSLOG
  • Access Control List (ACL)
  • SNMPv3/RMON och webbaserad konfiguration
  • CLI-baserad konfiguration, konsolport (RS232) samt Telnet
  • NTP stöd
  • MTBF: 49.079 h
Version Date Type File Size
Datasheet - PDF 0.20mb Download
Version Description Date Type File Size
Manual Manual - PDF 4.48mb Download
Version Description Date
Firmware Runtime 3.03.20 Firmware Runtime 2008-03-13 Download
Firmware Runtime 3.02.12 Firmware Runtime 2006-11-07 Download
Version Description Date
Software 3.02.03 Software 2006-11-07 Download
Version Description Date
DEU_CE_Declaration_A1_RevA Declaration of conformity 2005-01-03 Download
SE_DVMRP_RevA DES-3350SR DVMRP - Download
SE_Dynamic_Multicast_Routing_RevA DES-3350SR Dynamic Routing/ Multicast Routing - Download
SE_IGMP_Snooping_RevA DES-3350SR IGMP Snooping - Download
SE_IP_Routing_RevA DES-3350SR IP Routing - Download
SE_Multicast_Routing_RevA DES-3350SR Multicast Routing - Download
SE_OSPF_RevA DES-3350SR OSPF - Download
SE_PIM_DM_RevA DES-3350SR PIM / DM - Download
SE_Port_Security_RevA DES-3350SR Port Security - Download
SE_PriorityAndQoS_RevA DES-3350SR Priority and QoS - Download
SE_Protocol_VLAN_RevA DES-3350SR Protocol based VLAN - Download
SE_Static_Route_RevA DES-3350SR Static Route - Download