Cookies
Our website uses cookies. By using the site you agree to our Cookie Policy. Learn more
OK

Single-mode Fiber Gigabit 1000Base-ZX SFP-transceiver för långdistans (80 km)

DEM-315GT

Share
  • Hot-swappable
  • Full duplex-drift

D-Links SFP Gigabit Interface Converters (mini-GBIC) är transceivrar som ansluter gigabitswitchar och 10/100Mbps-switchar med SFP-portar till gigabit Ethernet-nätverk, och erbjuder på så sätt höghastighetsanslutningar via den fiberoptiska kabeln. Med hög prestanda ger enheterna tillförlitlig dataöverföring över korta, medellånga och långa avstånd för byggnader, fabriker, universitetsområden samt nätverksapplikationer för stadsnät och Telco/bredband.

De fiberoptiska transceivrarna har standardmässiga duplex-LC-kontakter för att garantera anslutningskompatibiliteten. Transceivrarna är av SFP-typ (Small Form Pluggable), vilket är branschstandard. De ska sitta i Gigabitenhetens SFP-port (mini-GBIC).

Alla D-Links SFP-transceivrar är "hot-swappable", vilket betyder att du kan ta bort eller byta SFP-transceivrar medan systemet är i gång. På så sätt kan moduler bytas ut eller läggas till utan att nätverksdriften behöver avbrytas.
 

Utseendet på produkten kan eventuellt avvika i jämförelse med bilden på den här sidan.
  • 1000BASE-ZX port (IEEE 802.3z-standard)
  • Hot-swappable
  • Duplex-LC kontakt
  • Mycket låg paketfördröjning
  • Full duplex-drift
  • Stöd för flödeskontroll enligt 802.3x
  • Fibertyp: 9/125 um single-mode fiber upp till 80 km
  • Våglängd: 1 550 nm
  • Spänningsstöd: 3,3 V
  • Effektbudget: 22 dB
  • Låg effektförlust < 700 mW
Additional Downloads
Version Description Date
Download D1
CE Declaration
Show moreShow less
2006-09-27 00:00:00
Download C1
CE Declaration
Show moreShow less
2006-09-27 00:00:00
Download B1
CE Declaration
Show moreShow less
2004-07-05 00:00:00

How to get the
DEM-315GT

D-Link Assist Services
Hardware revisions
Downloads can vary across product revisions.

Kontaktuppgifter


D-Link Sweden AB 
Box 15036
S-167 15 BROMMA
Sweden

Tel: +46 (8) 564 619 00
Fax: +46 (8) 564 619 01

E-mail: se-info@dlink.com

For technical questions click here.
Communication will be provided in English.