Cookies
Our website uses cookies. By using the site you agree to our Cookie Policy. Learn more
OK

Multi-mode Fiber 100Base-FX SFP-transceiver (2 km)

DEM-211

Share
  • Full duplex-drift
  • Hot swappable

D-Links SFP 100Mbps Interface Converters (mini-GBIC) är transceivrar som ansluter switchar med SFP-portar till 100Mbps fibernät och erbjuder på så sätt höghastighetsanslutningar via den fiberoptiska kabeln. Med hög prestanda ger enheterna tillförlitlig dataöverföring över korta, medellånga och långa avstånd för byggnader, fabriker, universitetsområden samt nätverksapplikationer för stadsnät och Telco/bredband.

Nuvarande D-Link-switchar som stödjer DEM-210/211-modulerna är DES-1200, DES-3000, DGS-3100 och DGS-3612G. De fiberoptiska transceivrarna har standardmässiga duplex-LC-kontakter för att garantera anslutningskompatibiliteten. Transceivrarna är av SFP-typ (Small Form Pluggable), vilket är branschstandard. De ska sitta i enhetens SFP-port (mini-GBIC).

Alla D-Links SFP-transceivrar är "hot-swappable", vilket betyder att du kan ta bort eller byta SFP-transceivrarna medan systemet är i gång. På så sätt kan moduler bytas ut eller läggas till utan att nätverksdriften behöver avbrytas.


Utseendet på produkten kan eventuellt avvika i jämförelse med bilden på den här sidan.
  • Endast för DES-1200, DES-3000, DGS-3100 och DGS-3612G
  • 100BASE-FX port (IEEE 802.3u-standard)
  • Duplex-LC kontakt
  • Full duplex-drift
  • Stöd för flödeskontroll enligt 802.3x
  • Fibertyp: 62,5/125 um multi-mode fiber upp till 2 km
  • Våglängd: 1 310 nm
  • Spänningsstöd: 3,3 V
  • Effektbudget: 13 dB
  • Hot swappable

Warranty Document
Additional Downloads
Version Description Date
Download A1
CE Declaration
Show moreShow less
2007-10-04 00:00:00

How to get the
DEM-211

D-Link Assist Services
Hardware revisions
Downloads can vary across product revisions.

Kontaktuppgifter


D-Link Sweden AB 
Box 15036
S-167 15 BROMMA
Sweden

Tel: +46 (8) 564 619 00
Fax: +46 (8) 564 619 01

E-mail: se-info@dlink.com

For technical questions click here.
Communication will be provided in English.