Cookies
Our website uses cookies. By using the site you agree to our Cookie Policy. Learn more
OK

NIC Cards and Media Converters

D-Link has a wide range of accessories and useful extras to help put the finishing touches to your network solution. They are designed to help deliver added functionalities or capabilities in order for the network to perform at its best.

D-Link provides NIC cards, media converters, PoE adapters and expansion modules that are compatible and interoperable for all our networking products such as storage, IP surveillance, switching, security and wireless.

Compare 0 products ( ) Begin comparing

Dual Port 10 Gigabit Ethernet PCIe Adapter

DXE-820T
Add 10 Gigabit connectivity to your server or high-powered workstation with the D-Link DXE-820T Dual Port 10 Gigabit Ethernet PCIe Adapter. It is a high performance network adapter which combines 10GBase-T with high-speed PCI Express 2.0 x8 interface.

  • 10 Gigabit Ethernet
  • PCIe
  • 2

Mediakonverterare, 10Base-T/100Base-TX till 100Base-FX multi-mode (2 km max), SC

DMC-300SC

DMC-300SC konverterar 10/100Mbps 10Base-T/100Base-TX twisted-pair signaler till 100Base-FX Fast Ethernet multi-mode fiber-signaler. Maximalt fiber-avstånd är 2 km. Enheten har en RJ-45 TP-port och en SC fiber-port.

Mediakonverterare, 1000Base-T Gigabit koppar till 1000Base-SX Gigabit fiber multi-mode (550m max),SC

DMC-700SC

DMC-700SC konverterar 1000Base-T Gigabit koppar signaler till 1000Base-SX Gigabit multi-mode fiber signaler. Maximalt avstånd på fiberkabeln är 550 meter. Enheten är utrustad med en RJ-45 TP-port och en fiber port (SC kontakt).

Mediakonverterare, 1000Base-T Gigabit koppar till 1000Base-LX Gigabit fiber, singel-mode, SC

DMC-810SC

DMC-810SC konverterar 1000Base-T Gigabit koppar signaler till 1000Base-LX Gigabit singel-mode fiber signaler. Maximalt avstånd på fiberkabeln är 10 km. Enheten är utrustad med en RJ-45 TP-port och en fiber port (SC kontakt).

Chassi för mediakonverterare (DMC-serien)

DMC-1000

  • 16 platser för montering av mediakonverterare
  • Standard 19" format, höjd 2 U
  • Inbyggt AC/DC kraftaggregat
DMC-1000 är en chassibaserad lösning för mediakonvertering. Chassit har plats för upp till 16 st mediakonverterare och möjlighet till redundant kraftaggregat. Hot-swap stöd gör det möjligt att byta eller installera nya mediakonverterare utan att koppla ur enheten. 8 olika mediakonverterare finns för montering i DMC-1000-chassit. Varje mediakonverterare kan också användas separat och levereras med egen AC-adapter och hölje.

Mediakonverterare, 10Base-T/100Base-TX till 100Base-FX multi-mode (2 km max), MT-RJ

DMC-300M

DMC-300M konverterar 10/100Mbps 10Base-T/100Base-TX twisted-pair signaler till 100Base-FX Fast Ethernet multi-mode fiber-signaler. Maximalt fiber-avstånd är 2 km. Enheten har en RJ-45 TP-port och en MT-RJ fiber-port.

Mediakonverterare, 10Base-T/100Base-TX till 100Base-FX single-mode (15 km max), SC

DMC-515SC

DMC-515SC konverterar 10/100Mbps 10Base-T/100Base-TX twisted-pair signaler till 100Base-FX Fast Ethernet single-mode fiber-signaler. Maximalt fiber-avstånd är 15 km. Enheten har en RJ-45 TP-port och en SC fiber-port.

Gigabit koppar PCI-kort för arbetsstationer

DGE-528T

The D-Link DGE-528T PCI Gigabit Ethernet Adapter is a high performance adapter that adds high-speed gigabit connectivity to any PC with an available PCI slot. It is specifically designed to allow throughput at rates up to 2 Gbps in an economical upgrade.

  • Gigabit Ethernet
  • PCI

Redundant kraftaggregat till DMC-1000

DMC-1001

DMC-1001 är ett redundant kraftaggregat till mediakonverterarchassit DMC-1000.

Mediakonverterare, 10Base-T/100Base-TX till 100Base-FX single-mode (30 km max), SC

DMC-530SC

DMC-530SC konverterar 10/100Mbps 10Base-T/100Base-TX twisted-pair signaler till 100Base-FX Fast Ethernet single-mode fiber-signaler. Maximalt fiber-avstånd är 30 km. Enheten har en RJ-45 TP-port och en SC fiber-port.