16-Port Fast Ethernet Unmanaged Switch With Open Slot

DES-1016R+

  • Product Status: Phased Out
DES-1016R+ 16-Port Fast Ethernet Unmanaged Switch With Open Slot is designed to enhance workgroup performance while providing a high level of flexibility. Powerful yet easy to use, the DES-1016R+ allows users to simply plug any port to either a 10Mbps or 100Mbps network to multiply bandwidths, boost response time and satisfy heavy load demands.

Download the datasheet.

List Retailers

16 θύρες 10/100Mbps - Αυτόνομος, μη διαχειριζόμενος - Μεταγωγέας Layer 2, για ομάδες εργασίας: Αυτοί οι μεταγωγείς με δυνατότητα τοποθέτησης σε rack είναι σχεδιασμένοι για ομάδες εργασίας.

Κάθε μεταγωγέας διαθέτει 16 θύρες 10/100Mbps για σύνδεση 16 ή 24 σταθμών εργασίας και διακομιστών. Στο μεταγωγέα αυτό μπορούν να συνδεθούν επίσης διανομείς (hub).

Όλες οι θύρες αναγνωρίζουν αυτόµατα την ταχύτητα δικτύου των υπολογιστών και των διανομέων (hub) είτε ως 10Mbps είτε ως 100Mbps. Όλες οι θύρες διαπραγματεύονται αυτόματα την επιλογή πλήρως αμφίδρομης ή ημιαμφίδρομης λειτουργίας, έλεγχο ροής και cross over MDI/MDIX μέσω συνεστραμμένου ζεύγους καλωδίων.

Κάθε μεταγωγέας διαθέτει μια ανοιχτή υποδοχή για την εγκατάσταση 2 προαιρετικών θυρών Fast Ethernet σύνδεσης με καλώδια οπτικών ινών για προσάρτηση σε 2 διακομιστές ή επικαλυπτόμενους μεταγωγείς, χρησιμοποιώντας αξιόπιστα καλώδια οπτικών ινών μήκους 2 χιλιομέτρων.

Η επέκταση είναι εύκολη μέσω οποιασδήποτε θύρας συνεστραμμένου ζεύγους καλωδίων. Μέσω αυτής της θύρας, μπορείτε να τοποθετήσετε σε επικάλυψη πολλούς μεταγωγείς, για να αποκτήσετε περισσότερες θύρες.

Το πρότυπο IEEE 802.3x Flow Control επιτρέπει στους διακομιστές σας να συνδέονται απευθείας με το μεταγωγέα, για γρήγορη, αξιόπιστη μεταφορά δεδομένων. Σε πλήρως αμφίδρομη λειτουργία των 200Mbps, ο μεταγωγέας παρέχει διοχέτευση δεδομένων υψηλής ταχύτητας στους διακομιστές, με ελάχιστη απώλεια δεδομένων κατά τη μεταφορά.

Η αυτόματη διαπραγμάτευση του cross over MDI/MDIX εξαλείφει την ανάγκη για καλώδια cross over ή θύρες ανερχόμενης ζεύξης (uplink). Κάθε θύρα μπορεί να συνδεθεί απλά σε ένα διακομιστή, σταθμό εργασίας ή διανομέα (hub), χρησιμοποιώντας τυπικό συνεστραμμένο ζεύγος καλωδίων straight-through.

 

Η εμφάνιση του προϊόντος μπορεί να διαφέρει από την φωτογραφία.

 

Technical Specifications

Πρότυπα
  • IEEE 802.3 10BASE-T Ethernet
  • IEEE 802.3u 100BASE-TX Fast Ethernet
  • IEEE 802.3u 100BASE-FX Fast Ethernet
  • ANSI/IEEE 802.3 NWay auto-negotiation
  • IEEE 802.3x Flow Control

Πρωτόκολλο
  • CSMA/CD

Data Transfer Rates
Ethernet:
    • 10Mbps (half duplex)
    • 20Mbps (full duplex)
  • Fast Ethernet:
    • 100Mbps (half duplex)
    • 200Mbps (full duplex)

Τοπολογία
  • Star

Καλώδια δικτύου
  • 10BASE-T:
    • 2-pair UTP Cat. 3, 4, 5 (100 m)
    • EIA/TIA-568 100-ohm STP (100 m)
  • 100BASE-TX:
    • 2-pair UTP Cat. 5 (100 m)
    • EIA/TIA-568 100-ohm STP (100 m)
  • 100BASE-FX:
    • Multi-mode (62.5/125 um or 50/125 um fiber cabling με SC connector)

Θύρες
  • 10/100Mbps port x 16

>Media Interface Exchange
  • Auto-negotiation of MDI-II/MDI-X για όλες τις 10/100Mbps θύρες
Twisted-pair Rx Reverse Polarity
  • Auto-correction

LED
  • Για την συσκευή: Power
  • Για τις θύρες: 100Mbps speeds, Link/activity

Μέθοδος μετάδοσης
  • Store-and-forward

MAC Address Table
  • 4K entries για κάθε συσκευή

Packet Filtering Rates
  • Ethernet: 14,880 pps για κάθε θύρα (half-duplex)
  • Fast Ethernet: 148,800 pps για κάθε θύρα (half-duplex)
Packet Forwarding Rates
  • Ethernet: 14,880 pps για κάθε θύρα (half-duplex)
  • Fast Ethernet: 148,800 ppsγια κάθε θύρα (half-duplex)
RAM Buffer
  • 256KB για κάθε 8 θύρες

Flow Control
  • IEEE 802.3x flow control για κάθε θύρα 10/100Mbps σε full duplex
  • Back pressure για κάθε θύρα 10/100Mbps σε half duplex

Τροφοδοσία
  • 100 - 240 VAC, 50/60 Hz
  • Εσωτερικό τροφοδοτικό

Κατανάλωση ενέργιας
  • 39 watts (max.)

Εξαερισμός
  • 12V - 0.09A DC fan x 1

Θερμοκρασία λειτουργίας
  • 0 - 50 C

Θερμοκρασία αποθήκευσης
  • -30 - 60 C

Υγρασία

  • 5% - 95% non-condensing

Διαστάσεις
  • 441 x 207 x 44 mm
  • 19-inch rack-mount width, 1 U height

Βάρος
  • 2.55 kg

Πιστοποιήσεις (EMI)
  • FCC Class A
  • CE Class A
  • C-Tick
  • VCCI Class A
  • BSMI Class A

Ασφάλεια
  • UL (UL1950)
  • CSA (CSA950)
  • TUV/GS (EN60950)
Version Date Type File Size
Datasheet (English) - PDF 0.61mb Download
Version Description Date Type File Size
Manual (English) Manual (English) 1/2/2001 PDF 0.14mb Download
Version Description Date
DEU_AD_E3_CE_Doc CE Declaration 12/6/2012 Download
DEU_AD_E2_CE_Doc CE Declaration 28/7/2006 Download